Tapu Harcı Nasıl Ödenir? 4 Farklı Ödeme Yöntemleri ve Bilmeniz Gerekenler

Tapu harçlarının ödenmesinde genel usul, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödemedir. Ancak artan teknolojik imkanlarla birlikte tapu harcının ödemesinde alternatif yöntemler geliştirildi. Tapu harcının ödemesinin 4 farklı yol var.

Bunlardan ilk yol tapu dairesinin size gönderdiği SMS’te de belirttiği gibi ATMlerden yatırabilirsiniz. Bankalar gişeden tapu harcı ödemesinin yapmadığını da ayrıca belirteyim. ATM’den yüksek tutardaki tapuları ödemek oldukça zor bu yüzden diğer yöntemlerden birini tercih etmenizi öneririm.

İkici yol ise İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de tapu harcı ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemin dışında ayrıca kredi kartı ile ödemenizde mümkün. İnteraktif vergi dairesi üzerinden tapu harçlarınızı kredi karti ile de yatırabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi Tapu Harcı Ödeme: https://intvrg.gib.gov.tr/tapuborcsor…

Üçüncü Yol İse İnternet Bankacılığı Ziraat bankası ve garanti bankasından tapu harçları yatırılabiliyor. Başka bankalarda da yatırılabildiğini biliyorum. Benim sık kullandığım bankalar bunlar aralarındaki tek fark garanti bankasının komisyon alması.

Dördüncü bir yol ise WebTapu üzerinden ödenebilmesi web tapu sayfasından yaptığınız başvuru mesajı işlemlerinin tamamlanma mesajı ile birlikte web tapu ekranına ödeme bekleniyor diye bildirimi çıkmaktadır. Web tapu ile ilgili tüm detayları önceki videolarımda detaylı olarak anlatmıştım. Yukarıdaki kartlardan da ayrıca ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada yapacağınız işlemlerdeki dekontları tapuya götürmenize gerek yoktur. Tapu sistemde ödeyip ödemediğinizi görüntülemektedir. Eğer sistemlerde her hangi bir arıza oluşmaz ise sizden bu dekontları tapu istemeyecektir. Teşekkür ederim.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Arama
Fiyat Aralığı From To