Kiracı ve Mal Sahibi Hakları, Kira Artışları, Yeni Düzenlemeler, Kiralar Neden Artıyor? -TGRT Haber

Kira davalarında artış yaşanıyor. Kiracı ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar mahkemelere taştı. Kiracılar artan fiyatlardan, ani evi boşaltma kararlarından şikayetçi. Ev sahipleri ise ödenmeyen kiralardan. Peki, ev sahiplerinin ve kiracıların hakları neler? Gayrimenkul uzmanı Alper İŞLER ve Avukat Ebubekir Elmalı ile TGRT Haber canlı yayını sizlerle…

Kiracılar İse En Çok Ev Sahibinin İstediği Zaman Yaptığı Zamlardan Yakınıyor. Yeni Sözleşmeler Hazırlanırken Tarafların Ekstra Talepleri Oluyor Mu? Veya Taraflar Sözleşmeye Ekstra Madde Koydurmak İstiyor Mu?

Kira sözleşmesi dönemi öncesinde zam yapmak isteyen mal sahipleri var. Her iki tarafta emlak danışmanına veya avukatına bu durumu danışıyor. Biz emlak danışmanları olarak mal sahibi ve kiracı ilişkilerinde bir taraf olmak yerine her iki tarafında haklarını onlara izah ediyoruz. Makul çerçevelerde de problemlerin sulh yoluyla çözülmesine de gayret ediyoruz.

• Satmak istediğinde gayrimenkulü gösterilmesi için madde talep ediliyor.
• Yüzde koymak istiyorlar. Biz kanunu hatırlatıyoruz.
• Kira sözleşmesini 1 yıldan fazla yapmak istemiyorlar.

Gibi aslında basit şeyler talep ediliyor. Eskiye bakarak değerlendirirsek yazılı sözleşmelerde çok fazla düzenlemenin talep edilmediğini söyleyebilirim.

Hangi Durumlarda Ev Sahibi Kiracıyı Çıkartabilir?

• Haklı bir sebebinin olması gerekir. Örneğin konut ihtiyacı
• Kiracı kirasını günün de ödemiyorsa,
• Kiracı hiçbir şekilde kira artışını gerçekleştirmiyorsa,
• 5 yıl süre dolduysa kira tespit davası açabilir
• 10 yıl sonra ise kiracıyı çıkarma hakkına sahiptir
• Daha önceden hazırlanmış Tahliye Taahhüdü varsa

4-Şöyle Durumlarda Oluyor. Kira Fiyatı Artan Bölgede Ev Sahibini Arıyor. Kiracını Çıkart Ben Sana Daha Yüksek Fiyattan Evine Hemen Kiracı Yerleştirelim? Bunu Çok Duyar Olduk. Buna Çözüm Nasıl Bulunabilir?

Böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Ülkemiz zor günlerden geçiyor ve bu zamanlarda işini profesyonel bir şekilde yapan emlak danışmanlarının kesinlikle etik kurallar dışına çıkmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Konu aslında biraz da şöyle gelişiyor. Mal sahipleri artan kiralardan haber olduktan sonra emlakçısını arayıp bölgenin rahicini soruyor ve bizde verdiğimiz hizmetten dolayı arayan veya soran her müşterimize rahiç bilgisini veriyoruz.

Ben meslektaşlarımdan eminim ki bu çerçevenin dışına çıkmıyorlardır. Bu sebepten bu durumu bir fısıltı olarak nitelendiriyorum.

Evini Kiraya Verecek Ev Sahibi Ne Tür Taleplerde Bulunuyor?

• Öncelikle ev sahiplerimizin beklentisi kirasını zamanında ödemesi
• Komşulara rahatsızlık vermeyecek nitelikte bireylerin olması
• Belirli bir süre çerçevesinde kira sözleşmesinin yapılması ve hatta kira sözleşmesinin bitimine tahliye taahhüdü talep edebiliyorlar.
• 1 Yıllık kira bedelinin peşin ödenmesi istenebiliyor.

Komşu Gürültüsü Nereye Şikayet Edilir, Yaptırımlar Neler?

Konu ve olaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
22’den sonra Polis, Sabahtan akşama kadar olan sürelerde ise belediyeler ve hatta çevre ve şehircilik aranabilir

Kolluk kuvvetlerinde ceza yetkisi vardır eğer gürültü kaynağı bir makineyse ölçümü yapılır şehir gürültüsü artı 5 desibel fazlasıysa makine sahibinden gerekli önlemlerin alınması istenebilir.

👨‍💼 ALPER İŞLER HAKKINDA
1993 Tekirdağ doğumlu olan Alper İŞLER gayrimenkul sektöründe ALTIN EMLAK Gaziosmanpaşa Temsilcisi olarak 10 yıldır faaliyet göstermektedir. İstanbul Arel Üniversitesi Elektrik Bölümü Ön Lisans Programını, Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümü Lisans ve Atatürk Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Ön Lisans Programlarını bitirmiştir. Genç, dinamik, sektörel farkındalığı yüksek ve Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi ve Arnavutköy bölgesinde profesyonel emlak danışmanlık hizmeti veriyor. Ayrıca Altın Emlak Genel Müdürlüğünde Teknoloji Direktörlüğü ve TÜGEM’de (Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği) Teknoloji Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini hâlâ sürdürmektedir. Gayrimenkul sektörüne çeşitli teknolojik imkanları sektöre dahil etmek ve mesleğin hâk ettiği yere gelmesi için sürekli çalışıyor.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak