Emlak Ofisleri İçin Ruhsat Yönetmeliği, Ruhsat Almak İstiyorsan Bu Şartları Gerçekleştirmelisin

Gayrimenkul sektöründe bir süredir bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler sayesinde sektörümüz daha nitelikli bir hale getirecektir.

Bu çerçevede 05 Haziran 2018’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde emlak ofislerinin fiziki şartlarını belirleyen bir takım düzenlemeler olmuştu.

Sonrasında buradaki fiziksel şartların ilgili yetkili idareler yani belediyelere devredilmesi ile birlikte 9 Haziran 2020’de ruhsat yönetmeliği yayınlandı. 14 Ekim 2020’de ise Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği revize edildi ve bu fiziki şartlar yönetmelikten çıkarıldı.

Ruhsat Şartı İle alakalı Resmi gazete’de 9 Haziran 2020 yayınlanan 2626 karar sayılı yönetmeliğe göre:

1- Faaliyet alanı, ilgili mevzuatı uyarınca bağımsız bölüm niteliğine sahip olmalı. Yani arsa tapulu ofisler ne yazık ki ruhsata aykırı.

2-Faaliyet alanı, en az yirmi metrekare olacaktır. Ancak birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiği iş yerinde faaliyet alanı her bir tacir veya esnaf ve sanatkar için beş metrekare arttırılarak hesaplanacaktır.

3- İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunacaktır. Bu dosyalama işlemini internet ortamında da ayrıca yapılabilmektedir.

4- İkamet amacıyla kullanılmayacaktır. Yani homeofis diye tabir ettiğimiz çalışma düzenide yine aykırılıklar arasında.

5- Taşınmaz ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacaktır. Emlak danışmanlığı dışında aynı zamanda örneğin temizlik, elekrtrik, nalbur ve buna benzer işler yapılamaz.

6- Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile bu bölümün ilgili maddelerindeki özel şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

Ayrıca Ruhsat verilmeden önce işletmelerin yetki belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilecek ve yetki belgesine sahip olmayan işletmelere çalışma ruhsatı verilmeyecek.

Sektörün bu düzeyde düzenlenecek olması hizmet kalitesini de arttıracaktır. Videonun sonuna geldik. Yönetmeliğin linkini videonun açıklama sayfasında paylaşacağım. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilir veya kanalıma abone olabilirsiniz.

İlgili yönetmelik

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200609-22.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=joUBaqIjfIg

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak